Julka a Anička – Zlatý retriever

Dne 11. října v pozdních nočních hodinách k nám dorazily dvě sestřičky, které do našeho centra byly dovezeny ve věku necelého půl roku z karanténní stanice ze Slovenska, kde jim hrozila rychlá smrt, protože zde mají psíci šanci na život většinou maximálně několik dnů. Narodilo se moc štěňat, chovatel – ne, spíš množitel, je neprodal a tak tyto dvě nádherné fenky dal do útulku, resp. KS. Zachránila je hodná paní Yvona Mullerová z organizace Home 4 Pets. Děkujeme!!!

Holky dostaly slovenská jména a mají za sebou již první zdravotní testy – RTG kyčlí, loktů, ramen, páteře, vyšetření očního pozadí a základní interní testy – klouby mají ukázkové a jsou naprosto zdravé . Zde se dobře ukázalo, jak není důležité, zda zvíře pochází z chovu s průkazem původu nebo bez, protože mnoho retrieverů, pocházejících z renomovaných chovných stanic s honosnými průkazy původu, odchovávaných s velkou péčí a láskou, má již v tomto věku těžké postižení dysplazií. Země, které mají dokonce letité speciální odchovy budoucích psích pomocníků, samy hlásí až 60tiprocentní “odpad”, často právě ze zdravotních důvodů.

Teď u našich holek probíhá socializace, protože neznaly, krom kotce, vůbec nic. Přijely hubené a hladové, ale s jedním obrovským pozitivem – s naprosto nezkaženou povahou a psím srdíčkem na dlani – milují lidi, od těch nejmenších prcků po chlapy “jako hrom”  :-) a pro člověka se snaží od začátku udělat, co mu na očích vidí :-) . Tak je velký předpoklad, že z holek jednou něco bude :-) . Ale čeká je ještě minimálně rok práce, v jehož průběhu se může přihodit cokoli, ale jedno už mají obě jisté: i kdyby se nakonec nehodily pro výcvik či předání někomu z našich klientů, hodnou rodinu opatrovníků jim najdeme vždycky.

Obě holky jsou již ve výchově (někdy též nepřesně nazývané předvýchova :-) ). Z Aničky, která šla do výchovy dřív a chodí se Zuzkou nejen k nám do práce, ale i do školy, do ZOO, na výlety, za zábavou i za kulturou :-) , prostě všude možně, je již suverénní městská slečinka :) ) a také už krásně aportuje nejrůznější předměty, včetně kovových a Zuzce už pomáhá i se sundáním rukavic nebo bundy :-) . Julinka šla do výchovy později, ale už také zvládá i eskalátory či dopravní prostředky nebo třeba i rušná obchodní centra.

Jsou to naše holky šikulky – tedy všechny čtyři – Anička se svou vychovatelkou Zuzkou a Julinka se svou vychovatelkou Kačkou :-) .

Samozřejmě jsme moc rádi, že jsme pomohli zachránit alespoň tyto dvě psí holky a také je nám jasné, že je to jenom kapka v moři a že nemůžeme pomoci mnoha pejskům, protože psi na to, aby mohli jednou pomáhat lidem s postižením, musí splňovat velmi přísná kriteria jak po stránce zdravotní, tak i povahové, a že jen velmi mizivé procento pejsků, kteří jsou v karanténních stanicích na Slovensku, tyto požadavky splňuje. Ale kamarádem či strážcem domu u zdravých lidí se může stát většina z nich.

Více informací o tragické situaci psů na Slovensku se můžete dočíst na tomto odkazu nebo také zde

Fotky ze 3.11.2011

Listopad 2011 – Anička u své vychovatelky Zuzky a na návštěvě v Pražské ZOO – foto zde

Fotky Aničky a Julky – 2.12.2011 – foto zde

1. až 9.12.2011 – Jak si žije Anička u Zuzky – foto zde

29.12.2011 – Anička s Julinkou v reportáži na ČT 1 v Událostech – odkaz na reportáž je zde (24 minuta, 21 sekunda)

Julinka, neboli Julča – zde fotky z 10.2.2012

Galerie

Nazpět