Skupina retrieverů

Pro potřeby výcviku pomocných psů jsou pro své vhodné povahové vlastnosti nejčastěji využívaní Labradorský, Zlatý a Flat coated retriever. Všichni pochází z Anglie a patří do skupiny loveckých psů. Labradorský a Zlatý retriever se ponejvíce využívá pro práci na vodě, Flat coated retriever zejm. k vyhledání a přinášení zvěře pernaté.

Jejich výborná adaptabilita, snadná učenlivost, trpělivost, dobrosrdečnost, poddajnost, nekonfliktnost vůči ostatním psům i jiným zvířatům a schopnost se přizpůsobit jsou vlastnosti, pro které našli bohaté využití při výcviku pro osoby s nejrůznějšími typy postižení.  

Ovčácká plemena

Border collie

Border collie pochází z Anglie. Border collie vytrvalý ovčácký pes, je velmi inteligentní, výborně ovladatelná, živá, pozorná a poslušná. Nesmí být ani nervózní ani agresivní. Border collie mají mnoho barevných variant, ale nikdy nesmí převládat bílá barva. Srst mají buď středně dlouhou nebo krátkou.

Border collie se hodí pro aktivní lidi, má velkou potřebu nejen pohybu, ale i pracovního využití.

Německý ovčák

Německý ovčák je dlouhodobě nejpoužívanějším a nejvšestrannějším pracovním psem na celém světě. Jak je patrné už z jeho názvu, jeho původ je v Německu.

Je to velmi inteligentní, pracovitý a ostražitý pes, zpravidla je tolerantní vůči dětem i ostatním domácím zvířatům.

Před rokem 1989 byl německý ovčák v ČSSR jediným plemenem, které se využívalo jako vodící pes. Německý ovčák potřebuje zcela důsledné vedení a pracovní využití, proto se nehodí pro každého, a proto ho nahradila jiná plemena, zejm. retrieveři. I dnes ale německý ovčák dokáže pro toho, kdo umí být důsledný, vykonat nezastupitelnou službu jako asistenční, vodící či signální pes.

Belgičtí ovčáci – malinois a tervueren

Belgický ovčák je všestranný pracovní pes, pocházející z Belgie. Vyniká svou inteligencí, rychlostí, tvrdostí a ochotou spolupracovat s člověkem.

Belgický ovčák má velkou potřebu pohybu a pracovního využití. Bývá tolerantní k dětem, a pokud vyrůstá s jinými druhy zvířat od štěněte, bývá i k nim tolerantní.

Belgický ovčák potřebuje naprosto důsledné vedení a vysoké pracovní využití. Právě proto se nehodí pro každého, ale i v tomto plemeni lze najít jedince, kteří dokážou být výbornými psími pomocníky osob se zdravotním postižením, které dokážou poskytnout svému psu dostatek pohybu a pracovního vyžití. 

Bílý švýcarský ovčák

Bílý švýcarský ovčák je plemeno inteligentní, živé a pozorné. Bývá dobře ovladatelný, má výborný vztah ke svému pánovi a ke své rodině. Zpravidla je přátelský k dětem i jiným zvířatům. Nemá tak nadměrnou potřebu pohybu jako border collie, německý či belgický ovčák, ale i toto ovčácké plemeno má potřebu pracovního vyžití.

Australská collie

I přes svůj název, pochází Australská collie z USA.

Přizpůsobivá a učenlivá povaha z nich učinila oblíbené pomocníky na mnoha amerických farmách a rančích. Američtí chovatelé pokračovali v rozvoji plemene, udržovali jeho všestrannost, bystrost, silné ovčácké instinkty a přitažlivý vzhled, kterému plemeno vděčí za svou všeobecnou oblíbenost.

Australský ovčák je inteligentní pracovní pes se silnými pasteveckými a hlídacími instinkty. Je to oddaný společník a vydrží pracovat celý den. S takovými vlastnostmi má dobrou povahu, zřídka je svárlivý.  Pro svou snadnou učenlivost a dobrou ovladatelnost je vhodným pro práci psího pomocníka.

Krátkosrstá collie

Zemí původu krátkosrsté collie je Anglie.

Krátkosrstá collie se vyznačuje velkou inteligencí, ostražitostí, učenlivostí a aktivitou. Je veselá, společenská a přátelská, má chuť do spolupráce s člověkem, nikdy nesmí být nervózní ani agresivní, působí důstojně.

Krátkosrstá collie zpravidla vychází s dětmi, s ostatními psy i domácími zvířaty velmi dobře. I když potřebuje poměrně mnoho pohybu, je pro svou dobrou ovladatelnost a učenlivost pro práci psího pomocníka vhodná.

Pudlové

Díky struktuře své srsti jsou pudlové velmi vhodným plemenem pro alergiky.

Pudl velký pochází z Francie, původně to byl lovecký pes, který se využíval při lovu divokého ptactva. Již mnoho let patří mezi plemena společenská.

Pudlové mají čtyři velikostní rázy – od nejmenšího toy, přes trpasličího, středního až po pudla velkého.

Vyskytují se ve dvou varietách srsti:  

Kadeřavá srst je velmi hustá, bohatá jemná srst s texturou odpovídající vlně, stejnoměrné délky, velmi zkadeřená, pružná, odolávající tlaku ruky.

Šňůrová srst: srst je bohatá, jemná, textury podobající se vlně; tvoří charakteristické šňůry, dlouhé alespoň 20 cm.

Srst pudlů se upravuje pravidelným stříháním.

Pudlové se vyskytují v mnoha barevných variantách – černí, bílí, hnědí, stříbrní, aprikoti, červenoplaví a vícebarevní.

Pudlové obvykle vychází velmi dobře s dětmi i ostatními zvířaty.

Pudlové se vyznačují věrností, učenlivostí a schopností výcviku, výbornou výdrží v práci, odolností a velmi optimistickou povahou, což z nich činí mimořádně příjemné společníky a plemeno velmi vhodné pro využití ve výcviku psích pomocníků pro potřeby osob s nejrůznějšími typy postižení.

Knírači

Velký knírač

Původně byli velcí knírači používáni v jihoněmeckém prostoru k pohánění stád skotu. Na přelomu století rozpoznali cílevědomí chovatelé, že psi tohoto plemene jsou schopni vynikajících výkonů a mají mimořádně cenné povahové vlastnosti. V roce 1925 bylo uznáno služebním plemenem.

Velký knírač je statný, silný, spíše podsaditý než štíhlý pes. Jeho srst je drsnosrstá, upravuje se trimováním.

Velký knírač je dobromyslný, vyrovnaný a velmi věrný svému pánovi. Má vysoce rozvinuté smyslové orgány, je inteligentní, vhodný k výcviku, silný, vytrvalý, rychlý a odolný proti povětrnostním vlivům i nemocem. Díky vrozené pracovní výkonnosti a sebejistotě je dokonale vhodný k využití jako společenský, sportovní, pracovní a služební pes.

Velcí knírači mají zpravidla výborný vztah k dětem, k cizím lidem jsou nevšímaví. Mají velkou potřebu pohybu a důsledného a citlivého vedení, proto nejsou vhodní pro každého.

Knírač malý

Také malý knírač pochází z Německa, z oblasti Frankfurtu nad Mohanem.

Malý knírač je statný, spíše podsaditý než štíhlý, drsnosrstý, elegantní zmenšený dokonalý obraz knírače, bez nedostatků provázejících trpasličí vzhled.

Jeho povahové rysy odpovídají povahovým rysům knírače a jsou charakteristické temperamentem a chováním malého psa. Chytrost, neohroženost, vytrvalost a ostražitost jsou vlastnosti, které z malého knírače činí příjemného domácího psa a současně také hlídacího a společenského psa, kterého lze bez problémů chovat i v malém bytě.

Malý knírač je výborně učenlivý, inteligentní, s chutí do práce. Ač vzrůstem malý, dokáže se v mnoha asistenčních úlohách vyrovnat ostatním, středně velkým plemenům. Není pro něj problém pomoci člověku při otevírání dveří, zásuvek, při svlékání či s podáváním různých předmětů, přiměřených jeho velikosti. Nelze od něj očekávat, že přinese velký těžký batoh, ale s ledvinkou, mobilem, školním penálem apod., si poradí velmi snadno.

Německý boxer

Boxer je středně velký, hladkosrstý, podsaditý pes krátké a kvadratické stavby těla a silných kostí.

Boxer je pes pevných nervů, sebevědomý, klidný a vyrovnaný. Jeho příchylnost a věrnost pánovi a k celé jeho rodině, jeho ostražitost a neohrožená odvaha při obraně osob i majetku jsou odedávna příslovečné. V rodině je nezáludný a otevřený, ale vůči cizím je nedůvěřivý; veselý a přátelský při hře, ale nebojácný, jde-li do tuhého. Snadno se vychovává díky své ochotě se podřídit, díky své energii a odvaze, své přirozené ostrosti a výbornému čichu. Díky své nenáročnosti a čistotnosti je současně příjemným a cenným partnerem pro rodinu, ale současně také výborným obranářem, společenským nebo služebním psem. Jeho povaha je čestná, bez falše a lstivosti, a to platí i do vyššího věku.

Australský Silky terier

Australský Silky terier je kompaktní pes s hladkou a hedvábnou srstí. Je to společenský rodinný pes, který je ovšem schopen ulovit a zabít nežádoucí hlodavce v domě.

Ztělesňuje horlivou ostražitost, činorodost, zdraví a výkonnost, má chuť do práce.

Díky struktuře své srsti je vhodným pomocníkem pro alergiky.

Dokáže zastat základní asistenční prvky, je vhodný jako všestranný signální pes.

Yorkšírský terier

Yorkšírský terier pochází s Anglie. Yorkšírský teriér může být společníkem v domě, a nebo hubitelem hlodavců v zahradě díky vrozeným instinktům teriéra.

Yorkšírský terier má dlouhou splývavou srst.

Yorkšírský terier má vyrovnanou povahu, je ostražitý, živý a inteligentní.

Stejně jako Silky terier, je i Yorkšírský terier, díky struktuře své srsti, vhodný pro alergiky.

Dokáže zastat základní asistenční prvky, je vhodný jako všestranný signální pes.