JSEM PSJETEJ

Ohňostroje a pyrotechnika jsou bohužel každoroční součástí silvestrovských oslav. Je to však správně? Zvířata a zejména psi mají z hlasitých ohňostrojů strach, zažívají stres a nejeden z nich může následkem stresu utéct ze svých domovů. Někdy navždy. Pro zmírnění stresu jsou psům často podávána sedativa s cílem zmírnit stres. Bohužel je málo známé, že sedativa takto nefungují. Proto vzniknul projekt Jsem psjetej.

Podívejte se na 6hodinové video s originální písní od skupiny Hello Marcel reprezentující dobu působení sedativ a pocity, které psi pod vlivem sedativ prožívají. Níže v našem článku pak najdete, jak si s takovou situací poradit.

Jak působí sedativa na psi?

 

Podáním sedativ se stres u psů neeliminuje. Sedativa mají za následek pouze uklidnění psa fyzicky, které vede k omezení jeho schopnosti pohybu, avšak neovlivňují míru úzkosti ani vnímání hluku. Prvním krokem, jak předejít používání sedativ, je mluvit ke svému okolí o tomto problému, aby místo pyrotechniky vyzkoušeli jinou alternativu silvestrovských oslav. Co s tím ale můžete udělat vy, majitelé psích kamarádů?

Máme pro vás několik tipů, jak Vašeho chlupatého kamaráda uklidnit bez sedativ

 

1. Sedativa nahraďte přírodními zklidňujícími přípravky nebo masáží

Existuje několik přírodních metod, které mají potenciál pomoci zmírnit úzkost a stres u psů bez použití farmakologických sedativ:

 

 • Homeopatika
  Jedná se o léky, které jsou vyrobeny z přírodních látek, včetně rostlinných, minerálních a živočišných zdrojů a účinně pomáhají na snížení stresu u psů. Více o tom, jak fungují homeopatika u zvířat, se dočtete zde.
 • Feromonová terapie
  Jedná se o uměle vytvořenou látku, nahrazující chemické látky, které produkuje psí matka po porodu štěňat. Psy tyto látky automaticky uklidňují a cítí se díky nim v bezpečí. Koupit se dají ve formě spreje, difuzéru nebo ve formě obojku.

   

 

2. Masáže a relaxační techniky

Masáže mají na psy stejný vliv jako na lidi. Dokážou je uvolnit a zbavit stresu. Zde si můžete přečíst, jak správně udělat masáž vašemu čtyřnohému mazlíčkovi a zbavit ho tak stresu.

 

3. Bezpečné prostředí

Vytvořte pro svého psa bezpečné útočiště s tlumeným světlem a hudebním podkresem. Stačí zapnout televizi nebo rádio. Jakékoliv pro psa běžné zvuky tlumí hluk ohňostroje. Můžete také zatáhnout okna, aby psa nedráždily venkovní záblesky.

 

4. Nenechávejte psa o samotě

Během výstřelů zůstávejte nablízku. Nezavírejte psa samotného do místnosti, a zejména ho nenechávejte opuštěného venku. Buďte k němu vlídní a vyzařujte klid. Pokud budete ve stresu vy, velice snadno ho z vás pes vycítí a stres se probudí i v něm. Zvládněte situaci společně.

 

5. Rozptylte jejich pozornost

Zabavte psy pamlskem, hračkou, nebo jiným prostředkem, který zaměstná jeho pozornost a pomůže mu snížit stres.

 

Proč psi a ohňostroje nejdou k sobě?

 

Pro člověka zábava, pro psa nesnesitelné situace. Oproti lidem mají totiž psi několikanásobně citlivější sluch. Spoustě z nich tak výbuchy ohňostrojů způsobují stres a nahání panickou hrůzu. Zvíře má pocit, že mu jde o život.

 

Možná jste nevěděli…

 • Přes 10 % psů z celkového počtu ztracených zvířat má na svědomí pyrotechnika. 
 • V období od Vánoc do ledna narůstá počet ztracených zvířat až o 30 %.  
 • Vyplašený pes dokáže zdemolovat plot, proskočit zasklené okno nebo překonat i výšku 2 metry.
   

Během výstřelů se vystrašený pes snaží co nejrychleji utéct do bezpečí. Přitom nevnímá nic okolo a bezhlavě prchá. Snadno se pak zraní, ztratí, nebo ho srazí auto. Nezřídka tragicky. Říkate si, jak přesvědčit okolí, aby nepoužívali pyrotechniku? Mluvte s nimi o problému a navrhněte alternativy.

 

Jak uspořádat novoroční oslavu bez negativních dopadů na vaše čtyřnohé mazlíčky?

 

Konec roku v tichém režimu
Přemýšlíte, jak pojmout skvělý, přesto ohleduplný Silvestr bez hlučné pyrotechniky?

 

 • Sdílejte informace
  Motivujte své přátelé a známé k tomu, aby slavili bez petard a pyrotechniky. Využijte k tomu třeba náš videoklip Jsem psjetej a sdílejte ho na svých sociálních sítích.
   
 • Promítání na zeď
  Máte doma projektor? Promítejte doma, nebo venku na zeď efekty ohňostroje. Doplňte vánočními světýlky. Pustit si můžete třeba náš Psohňostroj.
   
 • Laserová show 
  Na trhu jsou dnes dostupná světla a lasery pro jednoduché použití doma k vytvoření světelné show.
   
 • Vaše novoroční hymna 
  Vyberte si svou novoroční skladbu, kterou slavnostní okamžik náležitě ozdobíte. S hlasitější hudbou nemají psi obvykle problém.
   
 • Tichá pyrotechnika 
  Pokud trváte na pyrotechnice, dnes jsou již na trhu dostupné ohňostroje ohleduplné ke zvířatům, dětem i citlivějším osobám. Nevydávají rány, pouze slabý zvuk při odpalu. Zkuste změnu, stačí dát do vyhledávače „tichá pyrotechnika“.
   
 • Přípitek s prskavkou 
  Vychutnejte si půlnoc přípitkem a věnujte přání rodině nebo vašim blízkým. Zavolejte někomu, kdo u toho nemohl být s vámi.